RSS

28 Şubat 2011 Pazartesi

VINCENT Van GOGH, Theo'ya Mektuplar

19 Mart


Canım mektubunda öyle kardeşçe bir kaygı sezdim ki, artık susmaktan vazgeçip sana yazmak boynumun borcudur. Tam şuurumla, bir deli olarak değil, senin bildiğin kardeşin olarak yazıyorum bu mektubu.

İşin doğrusu şu: buranın bir kısım adamları belediye başkanına (adı M. Tardieu'dür sanıyorum) bir bildiri göndermişler (80 kadar imza varmış), benim serbest yaşamaya hakkı olmayan bir adam olduğumu ya da buna benzer bir şey yazmışlar bildiride. Bunun üzerine polis komiseri ya da merkez komiseri beni yine tımarhaneye atmak emrini verdi.

Durum şu ki kaç gündür deli hücresinde, kilit ve anahtar altında başımda gardiyanlarla kapalıyım, oysa suçlu olduğum ne kanıtlanmıştı ne de tanıtlanabilir.

Tabii içimden çok içerliyorum bütün bunlara. Gene tabiidir ki kızmam doğru olmaz, çünkü bu durumda özür dilemek suçlu olmayı gerektirir sanırım.

Yalnız haber veriyorum ki kurtarasın; ama dilediğimi sanma. Çünkü bütün bu suçlamanın sonunda boşa çıkacağından eminim.

Yalnız, beni kurtarmak için güçlük çekersin. Kendimi tutmasam, öfkemi dizginlemesem, hemen tehlikeli bir deli derler bana. Sabırla, umutla beklemeli, zaten sert heyecanlar durumumu ancak kötüleştirebilir. Onun içindir ki bu işe karışmamanı, işi oluruna bırakmanı istiyorum. Bilmiş ol ki araya girmen belki işleri karıştırır, büsbütün çıkmaza götürür. Üstelik de anlayacaksın ki ben şu anda tam sakinim ama; yeni ruhî heyecanlar kolayca gene aşırı bir duruma düşürebilir.

Anlarsın, bu kadar adamın bir tek insanı, üstelik de bir hastayı arkadan vurmak için birleştiklerini görünce nasıl fena oldum, kafama bir tokmak yemiş gibi olduğumu anlarsın.

Neyse - bunları bil, manevî durumuma gelince, epey sarsıldım, gene de kızmamak için kendimi tutuyor, sakin kalıyorum. Zaten bu üst üste krizlerden sonra alçak gönüllülük yakışır bana. Sabırlı olmaya çalışıyorum.

En önemlisi senin de sakin olman ve işlerinin hiçbir bakımdan bozulmamasıdır. Evlen de sonra düzene koyarız bütün bu işleri ve bu arada da beni burada olduğum yerde bırak.

Eminim ki belediye başkanı da polis komiseri de dostturlar aslında ve bütün bu işleri düzeltmek için ellerinden geleni yapacaklar.

Burada serbest değilsem de, dilediğim bir sürü şeyim yoksa da, pek o kadar kötü durumda değilim.

Masrafları yüklenecek durumda olmadığımızı da bildirdim zaten. Masraf yapmadan taşınamam ki, üç ay oldu ki çalışamıyorum, oysa beni rahatsız etmeseler, çileden çıkarmasalardı çalışabilirdim pekâlâ.

Anne ile kız kardeş nasıl?

Oyalanacak bir şeyim olmadığından (pipo içmemi yasak ediyorlar oysa başka hastalara bırakıyorlar ) tanıdıklarımı düşünüyorum bütün gün ve bütün gece.

Ne sefalet! Ve bütün bunlar boş yere, sebepsiz. Geberip gitmem daha iyi olurdu doğrusu, bu kadar dert çekip dert olmaktansa. Ne yaparsın, bu hayatta alınacak tek ders yakınmadan çile çekmesini öğrenmektir.

Şimdi bütün bunların içinde görevime dönecek ve gene resim yapacaksam bir gün, atölyeme ve eşyama, ihtiyacım olacak, bir şey eksilmişse, nasıl yerine koyarız? Otelde yaşayamam bir daha, çalışmama elverişli değil, belli bir yerim olmalıdır.

Buradaki herifler benden şikâyetçiyse, asıl ben onlardan şikâyetçiyim, uzlaşma yoluyla zarar ziyan ödesinler bana, yani onların anlayışsızlığı yüzünden ne kaybettimse onu yerine koysunlar.

Ya büsbütün deli olursam, olmaz şey değil, olsam bile başka yoldan tedavi etmeli beni: beni açık havaya bırakmalı, çalışmama döneyim.

O zaman (ne yapayım) katlanacağım. Ama hiç o durumda değilim ve rahatım olsaydı, çoktan kendime gelirdim. İçtiğim içkiyi tütünü çok görüyorlar, eh ne yapalım oldu bi kere, üstelik kendileri bunca ayıkken yalnız kötülük ediyorlar bana.

Sevgili kardeşim, en iyisi şu küçük dertlerimizi ve hayatın büyük dertlerini bile alaya almaktır. İnsan gibi katlanacak ve dümdüz yürüyeceksin yolunu. Biz sanatçılar günümüzün toplumunda kırık testileriz. Sana tuvallerimi göndermeyi ne kadar isterdim, ama hepsi anahtar, kilit, polis ve haciz altında.

Beni kurtarma, her şey kendiliğinden düzelecek, ama Signac'a haber ver karışmasın, çünkü tuzağa düşer (benden mektup beklesin.)

Yürekten gelen bir sevgiyle elini sıkarım, nişanlına selâm, anneye ve kızkardeşe de öyle.

Hiç yorum yok: